נוירו-פידבק

?אז איך זה עובד

פעילות המוח מתאפיינת בפעילות חשמלית של תאי העצב.
באמצעות מכשור מיוחד והנחת חיישנים על ראש האדם נמדוד את פעילות המוח, נזהה את האזורים המקושרים לסימפטומים שאותם האדם רוצה לשפר ונקבל משוב מיידי על הפעילות המוחית במהלך התרגול עצמו.


כאשר נמדדת עליה ברמת הפעילות המוחית המוגדרת כרצויה (לפי תוכנית ספציפית שתיבנה לכל אדם בהתאם לסריקה המוחית שלו ולנושאים שעליהם היה רוצה לעבוד) - התוכנה מפיקה משוב חיובי באמצעות ייצוג גרפי וצלילי המתפרש במוח כמשוב חיובי, כפרס - כך שירצה לקבל עוד מהמשוב החיובי ולכן ילמד לחזור על התוצאות הרצויות שוב ושוב (התניה קלאסית)

בכל ירידה בפעילות הרצויה - התוכנה מפיקה משוב גרפי וצלילי שלילי, כך שהמוח מבין שכדי לקבל את מה שהוא רוצה (המשוב החיובי) עליו להימנע מהפקת תוצאות אלו ולהפיק את התוצאות הרצויות.

?ובינתיים מה קורה במוח

האימון מחזק את הקשרים בין הנוירונים במוח ומייצר שינויים בתפקוד מערכת העצבים והמוח באזורים האחראיים על תפקודים ניהוליים ורגשיים. כאשר המוח לומד גמישות ואת הדרך היעילה לתפקוד הוא ישתמש בדרך זו מעתה והלאה. כך השינויים נשארים.

שימושים נוספים לטיפול בנוירו-פידבק

אפשר להשתמש בנוירו-פידבק גם כדי להגיע לתפקודי שיא - לחדד יכולות, לשפר תפקודי ריכוז, זכרון, הבעה, שליטה עצמית, רוגע, יצירתיות, התמודדות במצבי לחץ ועוד.
אפילו נאסא וחיל האויר האמריקאי משתמשים בטכנולוגיה זו לשיפור הביצועים.

חשוב לדעת

לנוירו-פידבק אין תופעות לוואי או נזקים, אך חשוב לזכור שלא כל טיפול עוזר לכל אדם, יש מוחות שלא יגיבו לשיטת הטיפול.
יחד עם זאת, רוב האנשים כן חווים שינוי ואחוזי ההצלחה עומדים על 80-90%.

לקריאה נוספת מתוך ספרות מקצועית

?על מה מדובר

נוירו-פידבק (נוירו - עצבי, פידבק - משוב) היא שיטת טיפול​ שקיימת מעל 40 שנה ומציעה אימון המבוסס על טכנולוגיה חדשנית לשיפור פעילות המוח, מתוך ההבנה המדעית שהמוח משקף את מצבנו הרגשי והקוגטיניבי, ושהוא איבר גמיש שיש ביכולתנו לאמן אותו.

?לאלו מצבים יכול לעזור

נוירופידבק הוכח במחקרים כיעיל לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, דיכאון, חרדה, פוסט טראומה, OCD, ירידה בזכרון, לקויות למידה, התנהגות אגרסיבית אימפולסיבית, התמכרויות, בעיות שינה, הפרעות אכילה, חרדה חברתית, ויסות רגשי, היפראקטיביות, השמנה ועוד - באמצעות אימון לאיזון ויסות פעילות המוח (גלי המוח).


לכל המצבים שהזכרתי ולעוד סימפטומים אחרים ורבים יש ביטויים מוחיים שניתן לראות בגלי המוח. נוירו-פידבק אינו מטפל בסימפטומים, אלא פונה לאימון התפקודים הראשוניים - למה שמתחולל במוחנו שמוביל לסימפטומים, וכך להגיע אל ההקלה המיוחלת. 

?מה מטרת השיטה

מטרת השיטה היא למדוד ולהעריך תפקודים של פעילות המוח ולהוביל לשינוי בתפקודים על ידי אימון ויצירת איזון בגלי המוח דרך גמול חיובי ושלילי, ללא שימוש בתרופות ובשיטה לא פולשנית.
תוצאת האימון היא גמישות לנוע בין גלי המוח השונים, וויסות הפעילות המוחית, ועל ידי כך מסייעת להקלה על סימפטומים של מערכת העצבים כמו עוררות יתר (חרדה), דכאון, פוסט טראומה, הפרעות קשב ועוד.

מחקרים מעידים על אחוזי הצלחה גבוהים מאד - בין 80-90%  כמו גם עמידות הטיפול למשך שנים